Meme kanserinde hormonoterapi tedavisi

Meme kanserinde hormonoterapi tedavisi

Hormonoterapi

Meme kanserinin kadınların hormonal dengesi ile yakından ilişkili olduğu düşünülür. Östrojene uzun süre maruz kalmak (erken adet görmeye başlamak ve geç menapoza girmek) ve hiç doğum yapmamak veya ilk doğumun 35 yaşından sonra yapılması meme kanseri gelişiminde risk faktörleridir. Vücuttaki östrojen ve progesteron hormonlarının ana kaynağı yumurtalıklardır.
Bu ilişkilerden yola çıkılarak yapılan çalışmalar sonucunda anti-östrojen etki gösteren bazı ajanların meme kanserinden koruyucu özelliği olabileceği saptanmıştır. Kanser hücrelerinde östrojen veya progesteron hormonları için reseptörler (algılayıcılar) bulunan kadınların, bu reseptörlere bağlanarak hormonların etkilerini bloke eden ajanlardan fayda görecekleri gösterilmiştir.

Hormonoterapi ajanları nelerdir?

Bu amaçla günümüzde en yaygın olarak kullanılan anti-östrojen ajan tamoksifen’dir. Son yıllarda Tamoksifen dışında etki mekanizmaları farklı ancak etkinliği benzer başka ajanlar da geliştirilmiştir (Aromataz inhibitörleri gibi).

Korunma amacıyla hormonoterapi

Tamoksifen meme kanseri gelişimi bakımından yüksek riskli hastalarda korunma amacıyla da kullanılabilir. Bu amaçla kullanım süresi 5 yıldır ve sadece kullanıldığı süre içerisinde riski ortalama %40-50 oranında azaltırlar.

-+=

Recent Posts

Meme Sağlığı

Εκκένωση Θηλών

Επισκεφθείτε το γιατρό σας όταν...

Meme Sağlığı

Ανακατασκευή Μαστού

Σε ορισμένες περιπτώσεις, ο χειρουργός...

Meme Sağlığı

Θεραπεία

Οι γυναίκες με καρκίνο του...

Meme Sağlığı

Βιοψία λεμφαδένα φρουρού

Η χειρουργική επέμβαση είναι η...

Meme Sağlığı

Τρέχουσα Θεραπεία στη Χειρουργική Μαστού. Gamma Probe

Ένας από τους μεγαλύτερους φόβους...